Jadwiga Tokaj
Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Maria Buko: Poproszę, żeby pani się przedstawiła, powiedziała, gdzie i kiedy się pani urodziła, i opowiedziała nam historię swojego życia. Jadwiga Tokaj: Dziękuję bardzo za tą… za możliwość. […] Więc urodziłam się 6 lutego 1932 roku w Jędrzejowie. To jest takie właśnie miasto stare, bo sięga historią do… w każdym razie do Wincentego Kadłubka, czyli pierwszych kronikarzy. I właśnie… i tam spędziłam życie aż do matury, chodząc do szkoły podstawowej, następnie do szkoły średniej.
I tę maturę uzyskałam już po wojnie, bo oczywiście w czasie wojny to był okres nauki… Po prostu szkoła podstawowa istniała, natomiast szkoły średnie były w czasie wojny zlikwidowane dla Polaków i nie istniały w zasadzie, mimo że Jędrzejów miał piękny niedawno postawiony i nowoczesny budynek szkoły właśnie – gimnazjum i liceum w Jędrzejowie, ogólnokształcącego. No i… Więc to jest właśnie ten początek mojego życia. Czy coś o tej szkole powiedzieć właśnie, o tym tajnym nauczaniu? Bo… Wszystko, co pani teraz przychodzi do głowy, to proszę mówić spokojnie, a ja potem będę dopytywać. A teraz proszę powiedzieć wszystko, co pani ma ochotę.
No więc właśnie szkoła… Ponieważ średniej szkoły nie było, a w 1944 roku po powstaniu warszawskim przyjechało do Jędrzejowa dość… Ponieważ to miasto przy linii kolejowej Warszawa–Kraków, więc bardzo dużo warszawiaków zatrzymało się, z tych transportów wywożonych przez Niemców jeszcze, właśnie w Jędrzejowie. Zresztą też u nas mieszkali. Mój ojciec był takim działaczem… Nie brał udziału w żadnych wojskowych wydarzeniach, takich jakichś tam tajemnych czy w partyzantce – to nie.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Jadwiga Tokaj - biogram

Urodziła się 6 lutego 1932 w Jędrzejowie w rodzinie Marceli z d. Fitko i Piotra Piątków. Ojciec był urzędnikiem sądowym, matka nauczycielką. Miała dwóch starszych braci, Jana i Stanisława. W czasie okupacji niemieckiej rodzina mieszkała w Jędrzejowie, Jadwiga Tokaj uczęszczała tam do szkoły. W 1950 roku zdała maturę i rozpoczęła studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Po uzyskaniu dyplomu I stopnia otrzymała nakaz pracy i w 1953 roku wyjechała do Warszawy. Pracowała w Państwowym Przedsiębiorstwie Fotogrametrii, gdzie opracowywała zdjęcia lotnicze do przygotowania map wojskowych. W 1955 roku podjęła eksternistycznie studia geograficzne II stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom obroniła w 1959 roku, również eksternistycznie, już na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez cały ten okres, do 1960 roku, mieszkała w hotelu robotniczym na warszawskim Żoliborzu.
W 1960 roku na krótko wyprowadziła się do Jędrzejowa, aby wspierać rodziców. Pracowała wówczas w Kielcach, w pracowni planowania przestrzennego w Wojewódzkiej Radzie Narodowej. W sylwestra 1960 wyszła za mąż za pochodzącego z Jędrzejowa Zenona Tokaja, który pracował w Warszawskich Zakładach Radiowych „Rawar” przy opracowaniu radarów i kuchni mikrofalowych.
W 1961 roku państwo Tokajowie zamieszkali w Warszawie przy ul. Ludowej. Doczekali się dwóch synów. Jadwiga Tokaj podjęła pracę w Wojskowych Zakładach Kartograficznych, gdzie pracowała jako kartografka. Zenon Tokaj zmarł w 1976 roku, najprawdopodobniej w wyniku choroby zawodowej. Od 1983 do 1988 roku Jadwiga Tokaj pracowała w Oddziale Zaopatrzenia Topograficznego Ministerstwa Obrony Narodowej, następnie krótko, do 1989 roku, w Centralnym Ośrodku Geodezji i Kartografii. W 1989 roku przeszła na emeryturę, ale pracowała jeszcze m.in. w Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Mokotów.
Mieszka w Warszawie.
Rozmowę przeprowadziła Maria Buko w 2023 roku w Warszawie.
zdjęcia: Karol Białas
sygnatura: AHM_V_0272
