Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Remigiusz Grzela - biogram

Urodził się 16 maja 1977 w Stargardzie Gdańskim, tutaj ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1996 roku wyjechał do Warszawy, studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. 
Publikował w paryskiej „Kulturze”, w „Literaturze”, „Kinie”, w prasie zagranicznej. Był związany z Polskim Radiem i pracował dla telewizji. Swoje wywiady publikuje najczęściej w „Gazecie Wyborczej” i miesięczniku „Zwierciadło”.
Współpracował z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2013). W latach 2007–2011 był kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Od stycznia 2019 jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Jest również kierownikiem literackim Festiwalu Warszawa Singera. 
Autor i współautor kilkudziesięciu książek (m.in. „Trzy życia Ireny Gelblum” 2022, „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata” 2020, „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” 2017, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy” 2013, „Bądź moim Bogiem” 2007), tomików poezji („Drzewa wierzą naprawdę” 2001, „Świat banalny” 1998), sztuk teatralnych (m.in. „Oczy Brigitte Bardot”, „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”, „Błękitny diabeł”, „Uwaga – złe psy!”), a także scenariuszy sztuk teatralnych (m.in. „Patty Diphusa”, „Marilyn i Papież”). 
Mieszka w Warszawie. 

Rozmowę przeprowadził Jarosław Pałka w 2023 roku w Warszawie. 
zdjęcia: Dariusz Krajewski
sygnatura AHM_V_0290

Remigiusz Grzela - galeria