Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Edward Ekiert - biogram

Urodził się 12 marca 1923 w Latowicach koło Ostrowa Wielkopolskiego w rodzinie Heleny z Rawickich i Franciszka Ekiertów, jako jeden z pięciorga rodzeństwa. Gdy Edward miał trzy miesiące, rodzina wyjechała do Bucowa koło Medyki. Tam ojciec (wraz z siostrą i bratem) kupił resztówkę od hrabiego Pawlikowskiego. Edward Ekiert naukę rozpoczął w Bucowie – cztery klasy, a kontynuował ją w szkole powszechnej w Przemyślu, gdzie należał do harcerstwa. 
10 lutego 1940 został zesłany wraz z rodziną (babcia, rodzice, trzy siostry i sześcioletni brat) pierwszym transportem na Syberię do Kamarczagi koło Kańska w górach Sajany. Tam pracował przy wyrębie lasu. Po porozumieniu Sikorski-Majski wyruszył w kierunku punktu werbunkowego, aby wstąpić do armii Andersa, lecz nie zdążył. Wrócił do miejsca zesłania. Gdy dowiedział się o organizacji armii Berlinga, postanowił zaciągnąć się, lecz nie uzyskał pozwolenia od zwierzchnika kołchozu – członka NKWD. Uciekł i dostał się do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Od 5 maja do 28 sierpnia 1943 kształcił się w szkole podoficerskiej w Sielcach nad Oką, którą ukończył w stopniu kaprala. Został dowódcą plutonu. Walczył pod Lenino. W styczniu 1944 roku w składzie kompanii honorowej był w Katyniu. Następnie kilka miesięcy uczył się w szkole oficerskiej w Riazaniu. W 1945 roku przyjechał do Krakowa i tu kontynuował naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej. Następnie został wysłany do Zwardonia koło Bielska-Białej, gdzie był dowódcą strażnicy. Po roku został skierowany do Przemyśla, gdzie był dowódcą szkoły podoficerskiej i w latach 1946-1947 brał udział w walkach z UPA w Bieszczadach. W 1950 roku uczył się w Wyższej Szkole Piechoty w Rembertowie. Został skierowany na pięć lat jako dowódca batalionu podchorążych do Szkoły Oficerskiej w Kętrzynie. Stamtąd został skierowany na pięć lat do Kłodzka, służył jako zastępca dowódcy brygady do spraw liniowych. Służbę wojskową zakończył w Nowym Sączu w 1968 roku, będąc na tym samym stanowisku. 
Po skończeniu służby wojskowej nauczał przysposobienia obronnego w technikach mechanicznym i budowlanym w Krakowie. W 1980 roku przeszedł na emeryturę.
Rozmowę audio nagrała Magdalena Kwiecińska w 2009 roku w Krakowie, sygnatura AHM_V_0053. 

Edward Ekiert - galeria