Biogram
Izabella Horodecka „Teresa” (1908–2010) – urodziła się w Moskwie, w 1919 roku z rodziną trafiła do Warszawy. W sierpniu 1939 została zmobilizowana i jako siostra operacyjna pracowała w Szpitalu Ujazdowskim, potem szpitalu polowym, z którym została ewakuowana na Wschód (wróciła do Warszawy na początku listopada). Od kwietnia 1942 zaprzysiężona w AK, w latach 1943–44 wywiadowczyni w oddziale 993/W – zajmującym się wykonywaniem wyroków śmierci na kolaborantach i niemieckich funkcjonariuszach.
W powstaniu warszawskim łączniczka i dowódczyni patrolu sanitarnego w kompanii „Zemsta” na Woli, następnie Starym Mieście, z którego przeszła kanałami na Żoliborz, by trafić do partyzantki w Puszczy Kampinoskiej, a dalej w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Po wojnie bezskutecznie próbowała wyjechać na Zachód i dołączyć do męża, który aresztowany przez Sowietów we wrześniu 1939 trafił do łagru, a opuścił ZSRR z armią Andersa.
Do późnych lat życia zaangażowana była w działalność PTTK oraz Polskiego Związku Kajakowego. Odznaczona m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Ze zbiorów Huberta Alaborskiego

Ze zbiorów Huberta Alaborskiego