Cykl filmowy

Słuchając historii - AHM w akcji

O projekcie

Historia mówiona – na czym to właściwie polega? Dowiecie się tego z cyklu „Słuchając historii – AHM w akcji”. Poprosiliśmy naszych wieloletnich współpracowników, cenionych badaczy i dokumentalistów, aby podzielili się swoimi doświadczeniami z terenu.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych.

Maria Buko (po lewej) z Barbarą Krajewska, Warszawa, 2018. Fot. Iwona Makowska.
Maria Buko (po lewej) z Barbarą Krajewska, Warszawa, 2018. Fot. Iwona Makowska.

Odcinek 1 – Magda Stopa

Magda Stopa, autorka m.in. projektu i książek „Ostańce – kamienice warszawskie i ich mieszkańcy", opowiada, na czym polegają trudności w zbieraniu relacji i jakie mogą być efekty tej pracy. Od kilku lat mieszka na Podlasiu i rejestruje dla nas opowieści mieszkańców okolicznych wsi. Posłuchajcie jej historii.

Odcinek 2 – Dominik Czapigo

Dominik Czapigo z zaprzyjaźnionego Ośrodek KARTA opowiada o pracy nad wyjątkowym projektem historii mówionej „Polacy na Wschodzie”. Zespół Karty i DSH, docierając aż na Syberię, zarejestrował wspomnienia ludzi, którzy przed wybuchem II wojny światowej mieszkali w granicach II Rzeczpospolitej, po wojnie pozostali w swych rodzinnych stronach, jednak w wyniku umów międzynarodowych uznani zostali za obywateli nowych republik radzieckich.

Odcinek 3 – Maria Buko

Maria Buko mówi o realizowanym od lat projekcie dokumentującym życie zwykłych-niezwykłych ludzi – „Zapomniani świadkowie XX wieku”. Są tam m.in. setki opowieści związanych z Warszawą i jej bogatą historią. W jaki sposób zespół DSH opowiada je dalej? Posłuchajcie już teraz.

Odcinek 4 – Wojciech Konończuk

Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, opowiada o pracy nad projektami dotyczącymi mieszkańców Podlasia. Co takiego mają w sobie historie mówione, że od tylu lat motywują go do wyjazdów i nagrywania? Jak przekonuje rozmówców do wywiadu? Którzy z nich najbardziej zapadli mu w pamięć? Planując wakacyjny wyjazd, pamiętajcie: warto spakować dyktafon.

Odcinek 5 – Anna Mizikowska

O swojej miłości do historii mówionej opowiada dziennikarka i historyczka Anna Mizikowska, od 2010 roku współpracująca z naszym archiwum, a od siedmiu lat kierująca Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi. Uwaga: zwroty akcji! – kręcone w plenerze!