Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Marek Biały - biogram

Urodził się 1 kwietnia 1949 w Środzie Wielkopolskiej jako jedno z czworga dzieci Emilii z domu Antkowiak i Mariana Białego. Szkołę podstawową i liceum ukończył w Kępnie, do którego rodzina przeprowadziła się w 1951 roku. Jego ojciec pracował w zakładach młynarskich, matka zajmowała się domem. 
Marek Biały studiował na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1973 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów i rozpoczął pracę w krakowskim Instytucie Odlewnictwa. W 1976 roku przeniósł się z żoną do Siedlec, gdzie 1 sierpnia objął posadę technologa w Odlewni Staliwa Stalchemak. We wrześniu 1980 współorganizował Międzyzakładowy Komitet Założycielski „Ziemia Podlaska” Niezależnych Związków Zawodowych „Mazowsze”, potem Solidarności. W 1981 roku działał w regionalnych władzach związku, był delegatem na Zjazd Regionu Mazowsze i uczestniczył w I Krajowym Zjeździe Delegatów w hali Olivia w Gdańsku. 
Podczas stanu wojennego w ramach działalności siedleckiego Diecezjalnego Komitetu Pomocy wspierał osoby internowane i ich rodziny, zajmował się także kolportażem podziemnych wydawnictw. Kilkakrotnie aresztowany, po pacyfikacji kopalni „Wujek” został skazany na karę więzienia za publiczne noszenie znaczka Solidarności z kirem i odsiedział sześć tygodni w Zakładzie Karnym w Siedlcach. 
W 1984 roku Marek Biały współtworzył pierwsze audycje siedleckiego Radia Solidarność. 17 kwietnia 1986 został ponownie aresztowany i skazany na dziesięć miesięcy więzienia. Karę odbywał w Zakładzie Karnym w Siedlcach i w Barczewie. W trakcie pobytu w więzieniu stracił pracę w Stalchemaku. W związku z amnestią dla więźniów politycznych wyszedł na wolność we wrześniu 1986. 
W latach 1986–1989 pracował w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wiśniewie koło Siedlec i w firmach prywatnych. W 1989 roku został wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i organizował Biuro Poselsko-Senatorskie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w Siedlcach. W czerwcu 1990 został dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1997–1998 sprawował urząd wicewojewody siedleckiego. W marcu 1999 rozpoczął pracę w Dyrekcji Generalnej Polskich Kolei Państwowych, później spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., gdzie zajmował kierownicze stanowiska podczas restrukturyzacji majątkowej tego przedsiębiorstwa, potem spółki. 
W 2011 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 
Od 2016 roku Marek Biały jest na emeryturze, mieszka w Siedlcach. 

Rozmowę wideo nagrała Emilia Matuszewska w 2021 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0206. 

Marek Biały - galeria